Successive compositions of the panel - comite255

former members title

Successive compositions

Former members

Successive compositions of the panel

First panel (1 March 2010 - 28 February 2014):

Mr Jean-Marc Sauvé, Vice-President of the Council of State, France,

Mr Peter Jann, former Judge at the Court of Justice of the European Union,

Lord Jonathan Mance, Judge at the Supreme Court of the United Kingdom,

Mr Torben Melchior, President of the Supreme Court of Denmark,

Mr Péter Paczolay, President of the Constitutional Court of Hungary,

Ms Ana Palacio Vallelersundi, lawyer and former member of the Committee on Legal Affairs and the Internal Market of the European Parliament,

Ms Virpi Tiili, former Judge at the Court of First Instance of the European Communities.

Second panel (1er March 2014 - 28 February 2018):

Mr Jean-Marc Sauvé, Vice-President of the Council of State, France,

Mr Luigi Berlinguer, law professor and former Member of the European Parliament,

Ms Pauliine Koskelo, former President of the Supreme Court of Finland and Judge at the European Court of Human Rights,

Lord Jonathan Mance, Judge at the Supreme Court of the United Kingdom,

Mr Péter Paczolay, President of the Constitutional Court of Hungary (member until 21 January 2016),

Mr Mirosław Wyrzykowski, Judge at the Constitutional Court of Poland (Member from 29 February 2016)

Mr Christiaan Timmermans, law professor and former Judge at the Court of Justice of the European Union,

M. Andreas Voßkuhle, President of the Constitutional Court of Germany.

Third panel (1 March 2018 - currently):

Mr Christiaan Timmermans, law professor and former Judge at the Court of Justice of the European Union (President of the panel until 27 February 2020).

Mr Simon Busuttil, former member of the European Parliament and member of the House of Representatives of Malta (member of the panel until 11 February 2020).

Committee Footer web content element